Przejdź do głównej zawartości

Lekturzenie wiele ma imion





















Powolne delektowanie się...
Szybkie liźnięcie i nic z tego.
Jedna za drugą, czy kilka na raz? 
 
A jaki Ty masz styl... czytania?

Zelżały doskwierające ostatnio upały, za oknem szumiał ostatnio przyjemnie padający deszcz, a do domu wpadł zapach oddychającej ziemi. Co prawda do mojej ulubionej pory roku jeszcze trochę, ale lubię końcówkę lata, od zawsze mi się dobrze kojarzy, dobrze smakuje i jest takim uroczym ganeczkiem jesieni.

Dziś jednak będzie o (szok!) czytaniu, a dokładniej : kilka typów czytania w ujęciu sarkastycznym (could it be more surprise?)

- ok, but first coffee! - i jeszcze kilka zdjęć, na stories, na post "co mam zamiar czytać lub/i co czytam aktualnie lub/oraz do podsumowania miesiąca", potem jeszcze jedno dla wydawnictwa, mamy, córki jej koleżanki i dentysty, wysłane omyłkowo, bo miało iść do znajomego o tym samym imieniu. No dobra, grunt, że wszyscy wiedzą, że czytasz!


- powoli, ale do celu - czasem składanie liter trochę się ciągnie, nie wszystkie książki wciągną nas jak jumanji, zwłaszcza, gdy rozpraszamy się ekranem smartfona dręczyciela pokoleń, a czasem po prostu autor nie koniecznie trafił w nasze molowe serduszko; tu typ się rozgałęzia, bo możesz a) odłożyć tytuł i zacząć coś innego, lub b) doczytać na siłę do końca, bo nuż jednak coś się zmieni i to będzie historia życ... aaa, nie była? no też coś.

- lubię szybko i konkretnie: niczym saper namierzasz cel i mylisz się tylko raz, ale w sumie nie mylisz się, bo wiesz co chcesz z lektury wynieść, więc dobrze dobierasz tytuł i lecisz po stronicach niczym politycy/gwiazdy/bezmózgi nieznane po drogach, szybko i bez zahamowań; jeśli masz wyćwiczone bądź nabyte umiejętności szybkiego czytania, to wysysasz wiedzę sprawnie i wynosisz to, co trzeba; jeśli po prostu jedziesz oczami po tekście i interesuje cię fabuła plus jak to się skończy, to w sumie też jest kontent, nie każdy umie pisać dialogi (nie każdy też opisuje drzewo na trzy strony, nie pozdrawiam Henryka S.).

- sto na raz: czyli po co zanurzać się w jedną opowieść, jak można w kilka; dobrze jest czasem wynurzyć się z ponurego reportażu i skoczyć w romansidło, albo odpocząć od psychologicznej pozycji wyciskającej łzy z oczu i dać sobie reset mózgu w obyczajówce; ostatecznie bilans na plusie!

- nie mam czasu na nic więcej, czytam tylko książki Mroza - rozumie się samo przez sie, że nie zdążysz przeczytać jednej, a są już trzy nowe, jak na pisarza pendolino przystało ;-)

- dziesięć książek na miesiąc albo dwie przez pół roku, sorry, nic pomiędzy! w studiach najlepsze było to swobodne czytanie na zajęciach, ileż ja nadrobiłam tytułów na, o ironio, wykładach z czytelnictwa!

- z listą must read! - "kochani, to kolejna pozycja do przeczytania koniecznie, absolutnie niezbędne na waszej półce, z moim kodem aż trzy procent tan.. co? a nie, tego jeszcze nie znam, ale to mam na liście, mam na liście must read, no! kto? a to nie znam, ale też mam na liście, tak, tak! nie no, tego to ja jeszcze nie... wiecie co , skupmy się na rabacie bo jest tylko do jutra!" - ale na pewno przeczyta to wszystko, w końcu znawca nie bierze się znikąd, prawda. prawda?

- przepraszam, czy to dostało jakąś nagrodę? - bo ja tylko treści z WYSOKIEJ półki, kochanieńka. w końcu z nosem tak zadartym trzeba mierzyć wysoko...

- zależy jak leży - czyli w sumie lubię czytać, ale czasem to wolę jednak pograć, albo porobić milion innych rzeczy, co nie znaczy, że nie przyniosę do domu kolejnych tytułów... po prostu, jak wino, muszą swoje odleżeć.

 Czekacie razem ze mną na jesień, czy już tęsknicie za słońcem i skwarem? ;-)

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Zakończeniem jest Zakopane" - Marta Matyszczak

 Ostatni raz państwo Solańscy i Gucio na tropie... Niezwykle mi dziś smutno po skończonej lekturze, choć tyle czekałam, jak zawsze, na dalsze losy tego uroczego trio. Tym razem jednak kończąc tom wiedziałam, że ciągu dalszego nie poznam. Nim jednak na dobre zakręciła mi się łezka w oku... Towarzyszymy bohaterom w pakowaniu się na urlop, więc kryjcie się kto może, bo zwiastuje to zazwyczaj jedno (albo nie jedno..). Róża w formie - odwala od pierwszych stron i powiedzmy sobie szczerze, za to kochamy ją najbardziej. Szymon, choć swym okiem dostrzega (prawie)wszystko, przymyka je jednak i nie otwiera zbędnie ust. Przywykł chłop, a miłość nie wybiera, więc ruszają na podbój Zakopca. Z okna hotelowego pokoju detektyw z żoną ma widoki na góry i odpoczynek podczas pieszych wędrówek, jednakże nocne wydarzenia sprowadzają go na ziemię... Tajemniczy pożar willi po sąsiedzku sprawia, iż Solańscy ruszają w góry nie po relaks, a w poszukiwaniu poszlak. Odkrywają tajemnice mieszkańców, płacąc prz...

"Serce jak smoła" - Robert Galbraith

Czasem rzeczywistość jest tak ciężka, że człowiek ucieka w świat wymyślony. Co jeśli ktoś tak pokocha fikcję, że będzie w stanie za nią zabić w prawdziwym świecie? Współtwórczyni kreskówki "Serce jak smoła" zjawia się w agencji i prosi Robin o pomoc z powodu internetowego hejtu na jej osobę. Z pewnych względów pomocy nie otrzymuje, a jakiś czas później detektywi czytają o śmierci młodej kobiety.  Strike i Robin mają przed sobą nie lada wyzwanie. Muszą przeniknąć do wirtualnego świata gry fanów kreskówki, którzy pilnie strzegą swych tajemnic. Po omacku szukają kogoś, kto w sieci działa jawnie i bardzo aktywnie, a w realu pozostaje anonimowy- ale nie bezczynny... Śledztwo nadwyręża siły zespołu agencji, który mając ograniczone pole do popisu, manewruje między zleceniami, starając się znaleźć i powstrzymać zabójcę. W tym wszystkim para detektywów toczy walkę z własnymi uczuciami i wątpliwościami - fatalnie odczytując wszelkie poszlaki.  Smutna rzeczywistość - autorka nie musiała...

"Nie zaczęło się od ciebie" - Mark Wolynn

Dobre... nudnego początki. Pierwsze rozdziały książki zrobiły na mnie spoko wrażenie. Konkret, szybko się czytało, zaciekawił mnie temat traumy i skutków jakie może ona nieść na kolejne pokolenia. W skrócie: można odziedziczyć skutki przeżytej traumy swojego przodka i fakt, że coś nas w życiu przerasta może świadczyć o pechowych genach. Teoria, która nie skreśla nas jako "normalnego człowieka" bo coś tam się dzieje- lubię to. Tak na serio to naprawdę wciągnął mnie temat i lektura szła z górki. Dalej mamy przypadki pacjentów, które dzielą się na wielkie traumy typu przeżycie przez dziadka pobytu w obozie pracy/ morderstwo lub strata dziecko, jak i codzienne typu "mama wisiała na mnie non stop gdy byłem dzieckiem obarczając mnie problemami, których nie byłem w stanie udźwignąć, więc teraz kłócę się z żoną", która również miała problemy z rodzicami. Autor staje w obronie żywicieli, którzy przecież też mieli w życiu różne przeboje, a nie koniecznie otrzymali pomoc i ins...