czwartek, 2 kwietnia 2015

"CYRK NOCY" Erin Morgenstern

http://lubimyczytac.pl/ksiazka/151846/cyrk-nocyCyrk nocy to niesamowita historia, której akcja dzieje się w zaczarowanym cyrku (poza nim też, ale głównie chodzi o cyrk). Zwykle cyrk kojarzy nam się z czymś przyjemnym, z rozrywką, z iluzją, z zabawą, frajdą i sposobem spędzenia wolnego czasu. Jednak dla Celii i Marka cyrk staje się areną, na której walczą dla kaprysu i zakładu ich opiekunów. Oczywiście wszystko komplikuje uczucie, które chcąc nie chcąc rozkwita między dwojgiem ludzi (między Celią i Markiem, nie opiekunami!). W cyrku powstaje coraz więcej magicznych cudowności, co niestety zaczyna budzić ciekawość w ludziach z cyrkiem związanych pośrednio - niestety dla nich... Ten magiczny, pojawiający się znikąd i mający rzesze swych fanów na całym świecie namiot budzi w nas o wiele więcej emocji niż tylko dziecięcą radość z występów.
Historia otoczona nutką tajemniczości i grozy (może to za duże słowo, ale tak fajnie brzmi: groza), miłość, zazdrość, lęk i walka z przeznaczeniem. Wszystko to opisane w sposób niesamowicie prosty, a jednocześnie taki elegancki, jak biało-czarne namioty rozstawione ze smakiem i pomysłem, w sposób interesujący i wciągający, jak toczony pojedynek, w którym wygrany może okazać się największym przegranym...
Polecam bardzo gorąco tą powieść na pograniczu baśni, z nutką magii, pobudzającą naszą wyobraźnię i uczucia, być może wywołującą wspomnienia lub pragnienia. Idealna była w letnie nudne popołudnia, a w zimowy wieczór pod kocykiem z kakaem w kubku będzie pewnie jeszcze lepszym dodatkiem. Zresztą, zawsze i wszędzie będzie dobrą lekturą. Może Wam się spodobać, możecie ją uwielbiać albo wręcz przeciwnie znienawidzić, ale na pewno nie pozostaniecie na tą książkę obojętni. 

1 komentarz:

  1. Słyszałam o tej książce już jakiś czas temu, ale opinie na jej temat są bardzo zróżnicowane. Sama tez mam zamiar ją przeczytać, bo w zasadzie taka tematyka nie jest jeszcze do końca oklepana (mam na myśli cyrk :D).

    OdpowiedzUsuń